İngiltere Vizesi

İngiltere Vizesi

İngiltere’ye seyahat gerçekleştirmek arzusunda iseniz ve Hizmet Pasaportu, Umuma Mahsus Pasaport ve Hususi pasaportunuz varsa bile ülkeye giriş yapmak için İngiltere vizesi alma zorunluluğunuz söz konusudur. Diplomatik pasaport sahibi iseniz 180 günlük zaman dilimi içerisinde 90 günü aşmayacak seyahatlerinizde İngiltere vize işlemlerinden muaf olmanız söz konusudur.

Eğer İngiltere üzerinden diğer ülkelere aktarmalı olarak bir seyahat planlıyorsanız ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı iseniz bunun için transit vize başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. Fakat çıkacağınız seyahat 24 saatlik bir zaman diliminde tamamlanacaksa ve gitmeyi planladığınız diğer ülkenin vizesi ile alakalı bütün koşulları yerine getirmiş durumdaysanız, İngiltere vize işlemleri zorunluluğundan muaf olmanız söz konusudur.

Birleşik Krallık, Schengen üye ülke kapsamı dışında kalan bir ülke olduğundan İngiltere vizesine sahip olsanız dahi Schengen kapsamında bulunan ülkelere seyahat etmeniz mümkün olamamaktadır.

İngiltere Vize İşlemleri

Bir İngiltere seyahati planlayan Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşıysanız öncelikle İngiltere Vizesi için İngiltere Başkonsolosluğu ve İngiltere Büyükelçiliği tarafından yetki verilmiş durumda olan vize başvuru merkezi ve vize hizmet acenteleri aracılığıyla müracaatta bulunmanız gerekliliği bulunmaktadır.

İngiltere vizesi başvurusu internet üzerinden online profil oluşturulmak suretiyle yapılabilmektedir. Vize müracaatında bulunacak olanların online olarak doldurmuş oldukları ve onaylanmış durumda olan formun bir kopyasını almaları ve imzaladıktan sonra yine aynı sistem üzerinden alınmış olan randevu belgesiyle birlikte başvurularını yapmaları gerekmektedir.

İngiltere Vizesi için müracaat da bulunduktan sonra, gerçekleştirmiş olduğunuz başvuru işlemlerinin nihayete ulaşabilmesi için biyometrik verilerinizi (yüz fotoğrafı ve parmak izi ) ibraz etmeniz gerekmektedir. Vize başvurusunda bulunduktan sonra biyometri işlemi için randevu saati ve gününde, fotoğraf ve parmak izi verilerinin alınmış olduğu yetkili vize başvuru merkezinde şahsi olarak bulunmanız gerekliliği söz konusudur.

İngiltere Turistik Vize

İngiltere topraklarına kültürel, eğlence amaçlı gezi ve turistik tatil gerçekleştirmek suretiyle seyahat planlayan şahısların başvuruda bulunması gerekli olan İngiltere Genel Ziyaretçi Vizesi, kısa süreli olan vize kategorisinde bulunmaktadır.

İngiltere, bir Avrupa Birliği üyesi ülke olmaması sebebiyle, İngiltere Vizesi Schengen özelliği taşıyan bir vize değildir. Bu sebepten dolayı İngiltere Genel Ziyaretçi Vizesi sahibi iseniz, İngiltere seyahatlerinizin devamında Schengen kapsamında olan diğer ülkelere giriş yapabilmeniz için Schengen Vizesi başvurusu yapmanız gerekecektir.

Hizmet Pasaportu, Umuma Mahsus Pasaport ye da Hususi Pasaport sahibi iseniz, İngiltere’ye turistik amaçlı seyahat gerçekleştirebilmek için Genel Ziyaretçi Vizesi başvurusu gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Diplomatik Pasaport sahibi iseniz 180 günlük süre içerisinde 90 günlük zaman dilimini aşmayan seyahatlerinizde İngiltere vize işlemlerinden muaf durumdasınızdır.

İngiltere Ticari Vize

Konferansa katılım, iş toplantısı, iş görüşme randevusu, akademik araştırma, uluslararası ticari organizasyon faaliyetlerine katılım maksadıyla İngiltere’ye seyahat gerçekleştirmek istiyorsanız, İş Ziyaretçisi Vizesi Yani Business Visitor Visa, başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. Diş hekimleri, doktorlar ve akademisyenler de bu başvuruda bulunacaklar kapsamındadır. İş Ziyaretçisi Vizesi, kısa süreli veya çok girişli olan bir vize türü olma özelliği barındırmaktadır.

İngiltere’ye düzenli olarak seyahat etmesi gereken ve sebebini belgelerle beyan eden kişiler arasında iseniz Uzun Süreli İngiltere vizesine başvuru yapma imkânınız söz konusudur. Uzun süreli İngiltere vizesi almak için 1 senelik- 2 senelik -5 senelik-10 senelik süreli olan İngiltere İş Ziyaretçi Vize başvurusu olanağı söz konusudur. Bununla Birlikte uzun süreli İngiltere vizeniz olsa dahi bu ülkede kalabilme hakkınız en fazla 6 aydır. 6 aylık sürenin sonunda İngiltere’den çıkış yapmanız gerekmektedir.

İngiltere İş Ziyaretçi Vizesi schengen özelliği taşımaz. Bundan dolayı da İngiltere seyahatinizin devamında ‘Schengen Bölge Üyesi’ bir ülkeye geçiş yapacağınız zaman Schengen Vizesi başvurusunda bulunmanız gerekecektir.

Umuma Mahsus Pasaport, Hususi Pasaport hamili ve Hizmet Pasaportu sahibi olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, İngiltere’ye ticari amaçlı olarak giriş yapabilmek için İş Ziyaretçi Vize başvurusunda bulunmak zorundadır. Diplomatik Pasaport sahipleri ise 180 gün içinde 90 günlük zaman dilimini aşmayan seyahatleri esnasında İngiltere İş Ziyaretçi Vize başvurularından muaftırlar.

İngiltere Aile Ziyaret Vizesi

İngiltere ülke topraklarına eş ve çocukları gözetme amaçlı ziyaret, anne-baba-kardeş ziyareti, 2. dereceden akrabalar ile görüşme amacı ile seyahat gerçekleştirmek isteyenlerin başvuruda bulunması gerekli olan Aile Ziyareti Vizesi, kısa süreli vize kategorisindedir. Bununla birlikte ülkeye düzenli olarak seyahatini gerektiren sebebini belgelerle beyan eden kişilerin, Uzun Dönem İngiltere vizesine başvuru yapmaları mümkün olmaktadır.

Uzun süreli İngiltere vizesi alınabilmesi için 1 senelik, 2 senelik,5 senelik, 10 senelik, süreye sahip İngiltere Aile Ziyareti Vize başvurusu olanağı mevcuttur. Bununla birlikte uzun süreli İngiltere vizesiyle ülkede kalma hakkı en çok 6 aydır. 6 aylık sürenin tamamlanmasının ardından İngiltere’den çıkış yapılma mecburiyeti söz konusudur.

İngiltere topraklarına seyahat yapmak isteyen Hususi Pasaport, Umuma Mahsus Pasaport ve Hizmet Pasaportu sahibi olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, İngiltere’ye aile ziyareti gerçekleştirmek gayesiyle seyahat edebilmeleri için Aile Ziyareti Vize başvurusu yapmaları zorunludur. Diplomatik Pasaportu olanlar ise 180 gün içinde 90 günü aşmayan seyahatleri esnasında İngiltere Aile Ziyareti Vize işlemlerinden muaf durumdadırlar.

İngiltere Öğrenci Eğitim Vizesi

Birleşik Krallığa, lisans ve yüksek lisans eğitimi, dil eğitimi almak üzere gitmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları İngiltere Eğitim vizesi başvurusunda bulunmalıdır. İngiltere öğrenci vizesi ise 2 farklı biçimde düzenlenmiştir.

İngiltere öğrenci vizesinin ilk bölümünü Student Visitor Visa meydana getirirken, bu vize türü İngiltere ziyaretçi öğrenci vizesi niteliği barındırmaktadır. İngiltere Student Visitor Visa türü, İngiltere’de dil eğitimi almak isteyenler için düzenlenmiş durumdaki bir öğrenci vizesi türüdür. Bununla birlikte İngilizce düzeyi şartı aranmaz.

İngiltere ziyaretçi öğrenci vizesi 11 ay ve 6 ay süreli olarak verilir. Bu vize türü ile İngiltere’de çalışma olanağı bulunmamaktadır. Ayrıca vize süresinin bitmesinin sonrasında bu vize türünün İngiltere’den de uzatılması söz konusu değildir. Vize süresinin uzatılmak istenmesi halinde Türkiye’den yeni bir başvuru yapılması gerekliliği söz konusudur.

Ankara Antlaşması İngiltere Vatandaşlığı

Ankara Antlaşması,1963 tarihli dönemin ortak pazarına dahil Fransa, Almanya ve Benelüks ülkeleriyle birlikte Türkiye arasında Ankara’da imzalanmış olan ve taraf ülkelere imza tarihinde mevcut durumdaki kanun, yönetmelik ve uygulamaların ilerleyen senelerde anlaşmayı imzalayan ülkelerin vatandaşları için geçerli olmasını öngören antlaşma olma özelliği taşımaktadır.

Bu antlaşma kapsamında şeklini almış olan ECAA ve ya Ankara Anlaşması Vizesi, Avrupa Birliğiyle işbirliği anlaşması mevcut olan ülkelerin vatandaşlarına İngiltere topraklarında kendi işini kurma ve İngiltere’de yerleşik olarak yaşama hakkını sağlayan bir vize türüdür.

Vize Başvuru Formu

İngiltere vize başvuru formu, İngiltere Konsolosluğu tarafından derlenmiş olan bir belge olma özelliği taşır. Online olarak doldurulan bir formdur. Bur formun doldurma işleminin tamamlanmasından sonra çıktısının alınıp İngiltere vize başvuru evrakları arasına eklenmesi gerekmektedir.

2007 Nisan ayı itibariyle İngiltere vize başvuru formu tamamen İngilizce olarak güncellenmiş olup tamamıyla İngilizce dilde ve eksiksiz olarak doldurulması gerekir. Ayrıca gerçeğe uygun bilgiler verilmesi gerekmektedir. İngiltere Konsolosluğu, İngiltere vize başvurusu gerçekleştiren kişilerin hakkındaki bilgileri büyük ölçüde vize başvuru formu üzerinden edinebilmektedir. Eksik ve hatalı bilgilerle doldurulan vize başvuru formları gerçekleştirilen başvuruların başarılı olma olasılığını azaltır.

Vize başvuru formunun olmaması durumunda gerçekleştirilen vize başvuruları kabul görmez. Bu formunun doldurularak imzalanması durumunda, İngiltere vizesi alınmış olması bu ülkeye giriş garantisi vermemektedir. Bununla birlikte vize süresi dolmadan ülke topraklarının terk edileceğine ve İngiltere vize işlemleri sürecinde gerçeğe uygun bilgiler verileceğine dair bir içerik barındırır.

İngiltere Vize Ücretleri

İngiltere vize ücretleri başvuru gerçekleştireceğiniz vize süresi doğrultusunda değişiklik göstermektedir. 6 aylık, 2 senelik, 5 senelik ve 10 senelik olmak üzere İngiltere vize başvuru seçenekleri söz konusudur.

Alabileceğiniz en kısa süreli olan İngiltere vizesi 6 aylıktır. İngiltere Konsolosluğu standart ziyaretçi vizesi müracaatlarında minimum 6 aylık, maksimum 10 senelik vize vermektedir.

Tier 1 Vizesi

İngiltere Konsolosluğu, İngiltere’de Tier 1 vizesiyle yaşayan kişiler ve aile bireylerinin vize sürelerinin uzatılması ile alakalı işlemlerin sürdürüleceğini bildirmiştir.

Tier 2 Vizesi

İngiltere’de tanınmış ya da listelenmiş eğitim kurumundan alınmış olan Lisans ya da Yüksek Lisans, PhD, PGCE ya da PGDE diplomasına sahip durumdaki üniversite mezunlarının ve İngiltere’de iş hayatında yerini alan profesyonellerin; UKBA lisans sahibi sponsor İngiliz firmalarında çalışabilmeleri için Tier 2 Çalışma Vizesine başvurmaları gerekmektedir.

Tier 4 Vizesi

İngiltere’de ilköğretim, lise, dil kursu, ön lisans, lisans, yüksek lisans, doktora, doktora sonrası araştırma ve mesleki sertifika programlarına katılım gerçekleştirmek isteyen öğrencilerin, eğitim gayesiyle söz konusu ülkeye girişlerinin öncesinde İngiltere Tier 4 Öğrenci vizesi başvurusu yapmaları gereklidir.

Tier 4 Öğrenci Vize başvuruları, yaş grupları doğrultusunda iki kategoriye ayrılmaktadır. 16 yaş ve üzerindeki öğrenciler için İngiltere Tier 4 (General) vizesi; 4-17 yaş aralığın olan ilköğretim ve lise eğitimini bu ülkedeki kurumlarda almak isteyen öğrenciler için ise Tier 4 (Child) vizesine başvuru gerekliliği söz konusudur.

Tier 5 Vizesi

İngiltere’de gönüllü olarak hayır projelerine ya da ülkedeki lisanslı kurumlarda staja katılım gerçekleştirmek maksatlı olarak İngiltere’de geçici süreyle yaşamasına izin verir. Ayrıca çalışma hayatında yer almasına izin veren Tier 5 vizesi, Birleşik Krallık Devleti Sınır Dairesi tarafından İngiltere çalışma vizesi türünde verilmektedir.