ingiltere turistik vize

İngiltere Turistik Vize

İngiltere’ye ait topraklara giriş yapabilmek için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vize başvurusu yapması gerekmektedir. Fakat siyah renkli Diplomatik pasaporta sahip olan kişilerde böyle bir şart aranmamaktadır. Geriye kalan yeşil, gri ve bordo pasaport sahibi kişilerin başvuru yaparak, vize ile ülkeye giriş yapması gerekmektedir. Ayrıca ülkeye hangi amaçla gidilecek ise, o amaç doğrultusunda vize başvurusu yapılmalıdır. Turistik ve gezi amacıyla gidiliyorsa, kişinin turistik vize başvurusu yapması gerekmektedir.

İngiltere Turistik Vize İşlemleri

Diplomatik pasaporta sahip olan kişiler 180 günlük zaman dilimi içerisinde toplamda 90 gün kadar Birleşik Krallık sınırları içerisinde kalabilmektedir. Bu süre aşılmamalı ve 90 günün dolacağı tarihlerde ülke terk edilmiş olmalıdır. Ayrıca İngiltere Schengen üyesi olmadığı için de Schengen vizesi ile ülkeye giriş yapılamamaktadır. Turistik amaçla yapılan Avrupa gezilerinde Schengen vizesine ek olarak, Birleşik Krallık vizesinin de alınması şarttır.

İngiltere Turistik Vizesi Nasıl Alınır?

İngiltere turistik vizesinin alınabilmesi için başvuru yapacak kişilerin konsolosluğun orijinal web sitesine girmesi gerekmektedir. Siteye giriş yapılmasının ardından ‘Book Appointment’ bölümü kullanılarak sistem üzerinden randevu alınmaktadır. Alınan randevuda gerekli olan evraklar sistem tarafından belirtilmekte ve bu evrakların paylaşılmasının ardından kişi ödeme sayfasına yönlendirilmektedir.

Vizenin süresine bağlı olarak değişiklik göstermekte olan ücretler banka kartı veyahut da kredi kartı aracılığıyla direkt olarak konsolosluğun banka hesabına aktarılmaktadır. Transfer gerçekleştiğinde de başvuru sahibinin mail adresine e-posta gönderilmektedir. Bu elektronik postanın da bir çıktısı alınmalı ve randevu esnasında yetkiliye teslim edilmelidir.

Yakın tarihlerden bu yana yapılacak olan İngiltere Turistik vize başvurularında direkt olarak konsolosluk kullanılamamaktadır. Büyükelçilik tarafından görevlendirilmiş ve akredite edilmiş olan vize başvuru merkezleri aracılığı ile bu tür vize başvuruları yapılmaktadır. Dolayısıyla vize randevusu aldıktan sonra direkt olarak belirtilen başvuru merkezine yönlendirme gerçekleşmektedir.

İngiltere Turistik Vize Gerekli Evraklar Nelerdir?

Vize başvurusunun yapılması esnasında başvuru sahiplerinden oldukça detaylı evraklar talep edilmektedir. Konsolosluk tarafından talep edilen bu evrakların tamamının eksiksiz şekilde hazır hale getirilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde vize başvuruları kontrol edilmeden, direkt olarak iptal edilmektedir.

Pasaport

Başvurularda kullanılacak olan pasaportların içerisinde minimum 2 sayfalık boş alan bulunmalıdır. Eğer eski pasaport da başvuru sahibinin elindeyse, bu pasaportu da kullanması gerekmektedir. Ayrıca planlanan seyahat tarihlerinin bitişinin ardından kullanılacak olan pasaportun 6 ay daha geçerliliğini koruması şarttır. Bu kriterlere uymayan pasaportların yenilenmesi yada değiştirilmesi gerekmektedir.

Finansal Evraklar

Başvuru yapılırken son 3 aya ait olan maaş bordroları talep edilmektedir. Bu evraklara ek olarak, İngiltere’de kalınacak süre boyunca da yapılacak harcamalara ilişkin evraklar istenmektedir. Bu evraklar banka hesap cüzdanından ve banka hesap dökümünden oluşmaktadır. Başvuru yapan kişilerin bu evrakları da beraberinde getirmesi gerekmektedir. Ayrıca bağlı bulunulan şirket veya kurum tarafından da İşveren Yazısı hazırlanmalıdır ve imzalı, kaşeli olmalıdır. Aksi takdirde resmi belge niteliği taşımamaktadır.

Mesleki Evraklar

Mesleki evraklar arasında bulunan İşveren Yazısı, İngilizce olarak da hazırlanmalıdır. Evrak hazırlanırken antetli kağıt kullanılmalı ve başvuru sahibinin şirket içerisindeki konumu, maaş bilgisi, şirkette çalışmaya başladığı tarihler ve de izin verilen tarihler gibi bilgiler evrakta belirtilmiş olmalıdır. SGK Hizmet Dökümü ve SGK İşe Giriş Bildirgesi de konsolosluk tarafından talep edilen diğer evraklar arasındadır. Son olarak da mesleki evraklara ilişkin olarak, şirketin tanımlanabilmesi için güncelliğini koruyan şirket evrakları talep edilmektedir.

Diğer Evraklar

Eğer yapılacak olan turistik gezi, ailecek gerçekleştirilecek ise ayrı ayrı dosyaların hazırlanmasına gerek duyulmamaktadır. Eğer başvuru sahibinin adına kayıtlı olan tapu, kira geliri yada araç ruhsatı gibi mal varlıkları varsa, bu varlıkların orijinal belgeleri ve fotokopileri de hazırlanmalıdır. Gidişte ve dönüşte kullanılacak uçak biletlerinin fotokopisi, kalınacak otellerin rezervasyonları ve yapılacak gezinin İngilizce olarak yazılmış hali de konsolosluk tarafından talep edilmektedir. Bu tür ruhsat ve tapu belgelerinin sunulması, yapılan başvuruların olumlu yönde sonuçlanmasını kolaylaştırmaktadır.

İngiltere Turistik Vize Ücretleri

İngiltere’ye seyahat edecek olan kişiler tamamen seyahat amaçları doğrultusunda vize başvurusu yapmalıdırlar. Eğer seyahat amacından farklı bir başvuru yapılırsa, kontrol gerçekleşmeden direkt olarak vize başvuruları iptal edilmekte ve yatırılan tutar da başvuru yapan kişilere iade edilmemektedir. Bu nedenle tamamen seyahat amacına uygun olarak başvuru gerçekleştirilmelidir.

İngiltere’ye seyahatlerde alınacak olan vizelerin ücretleri bazı etkenlere bağlı olarak değişiklikler göstermektedir. Kişi 1 aylık bir gezide düşük ücretler öderken, 10 yıllık vize alırken doğal olarak daha yüksek ücretler ödemektedirler. Ayrıca vize ücretlerinin değişiklik göstermesinin bir diğer sebebi de başvuruların iptal edilmesidir.

Yapılan turistik vize başvurularının iptal edilmesi halinde yatırılan tutar, kişiye iade edilmemektedir. Dolayısıyla kişi vize alabilmek için tekrardan randevu almalı ve belirlenen tutarı tekrardan konsolosluğun banka hesabına transfer etmelidir. Bu tür durumların yaşanmaması için konsolosluk tarafından belirtilen evrakların tamamı, sistem tarafından planlanan randevu tarihlerinde vize başvuru merkezlerinde görev yapan yetkiliye teslim edilmelidir.