İngiltere Tier 5 Vizesi

İngiltere Tier 5 Vizesi

Belirli bir program ya da proje dahilinde geçici süreli olarak İngiltere’ye çalışmak üzere giriş yapmak isteyen kişiler İngiltere Tier 5 geçici çalışma vizesi alması gereklidir. Bu kategoride alt başlıklar yer alıyor. Başvuru süreleri ve işlemleri de başvuru yapılan kategoriye göre değişikler gösterebiliyor.

Tier 5 Geçici çalışma vizesi için yapılacak taleplerde alt vize kategorisi seçilmesi gereklidir. Başvuru sahipleri için yapılacak başvuru türü çok önemlidir. Başvuru türü yanlış seçildiğinde tüm vize sürecini olumsuz etkileyebilir. Tier 5 vizesi başvurularında sadece konsolosluk harç bedelleri alınır. Tier 5 vize başvuru süreci tamamen sorunsuz bir şekilde ilerlediğinde yaklaşık 15 gün içinde sonuçlanabilir.

Konsoloslukların yoğunluğuna ve resmî tatillerin durumuna göre süre değişebilir. Tier 5 başvurusu yaparken Priority Services hizmetlerinden yararlanarak vize başvurularının sonuçlanma süresini 3 ile 5 gün arasında tamamlayabilirsiniz. İstanbul’dan Super Priority Services hizmeti alarak başvuru sonuçlanma süresi 24 saate iner. Ek bedelleri ile öncelikli servislerden yararlanmak mümkündür.

Başvuru sahipleri kendi ikamet ettikleri bölgelerden yer alan yetki verilen vize başvuru ofislerine başvurularını yapabilirler. Başvuruları değerlendirme yetkisi ise sadece İstanbul Başkonsolosluğuna aittir.

İngiltere Tier 5 Vizesi Nedir?

Tier 5 vizesi diğer Tier vizeleri gibi puana dayalıdır. Başvuruda bulunmak isteyen bireyler gerekli puanları toplamalıdır. Başvuru sahipleri akademik durumu ve mesleki durumuna uygunluk durumuna göre vize türüne başvurmalıdır.

Vize süreci başarılı bir şekilde tamamlanırsa Spor ve yaratıcı dalları, vakıf gibi kurumlarda çalışanlar için 1 yıl+ 28 gün kalış hakkı sağlanır. Din görevlileri ya da Erasmus vizesi tarafından onaylanan değişimler için ise 2 yıl+ 28 gün kalma ve çalışma hakkı verilecektir. Tier 5 vizesi kategorisinde 5 alt kategori bulunuyor. Başvuru sahipleri kendilerine uygun olan kategoriye uygun evrakları hazırlamalıdır. Bu alt başlıklar şunlardır;

  • Sporcu/ Sanatçı Grubu: Spor ya da sanat dallarından biri üzerinde deneyim sahibi olmak isteyen ya da çalışma isteyen kişiler bu alt kategori üzerinden başvurularını yapabilirler.
  • Hayır İşleri Çalışanı: İngiltere’de yer alan bir vakıfta ya da hayır kurumunda gönüllü olarak çalışma isteyen kişiler bu alt kategoriye uygun olarak başvurularını yapmaları gereklidir.
  • Din Adamı: Kısa süreli olarak İngiltere’de görev yapacak din adamları bu kategori üzerinden başvurular yapabilir.
  • Devlet Onaylı Değişim Programı: İngiltere’de çalışma ya da kısa süreli çalışma deneyimi edinmek isteyen bireyler geçici olarak alabilecekleri bu vizeye başvurabilir.
  • Uluslararası Anlaşmalı Geçici Çalışan: İngiltere’ye yabancı bir hükümet adına geçici olarak gidecek kişiler bu vize türü üzerinden başvurularını yapmalıdır.

Bu kategorilere uygun koşulları yerine getiren bireyler başvuru hakkı elde eder. Seyahat planlamalarından on beş gün öncesinde vize işlemlerine başvurulması seyahat planlamalarını aksatmayacak bir zaman dilimi sunacaktır.

İngiltere Tier 5 Vizesi Nasıl alınır?

Gerekli prosedürler eksiksiz bir şekilde yerine getirildiğinde Konsolosluklar tarafından yetkilendirilen başvuru merkezlerine evraklar teslim edilerek başvurular yapılır. Başvurular şahsen yapılmalıdır. Biyometrik verilerin alınması vize başvurularında zorunludur. Hatta başvuru sahibi önceki başvurularında biyometik veriler sunmuş olsa, her başvuru yaparken tekrardan vermesi zorunludur. Bu nedenle başvuru tarihlerinde başvuru merkezlerinde hazır bulunarak parmak izi beyan işlemlerinin yapılması gereklidir.

Tier 5 vizesi almak isteyen bireyler 40 puan almalıdır. Puan sistemine dayanan başvuru kriterlerinin yerine getirilmesi vize başvuru sürecinin olumlu bir şekilde sonuçlanmasını sağlayacaktır.

İngiltere Tier 5 Vizesi Gerekli Evraklar?

Tier 5 başvurularında gerekli olan evrakların İngiltere Başkonsolosluğu tarafından istenilen formatta sunulmasıdır. Ayrıca belgelerin asılları ile beraber tercümeleri de talep edilir. Tüm belgeler seyahat amacını açık ve net bir şekilde beyan etmesi gereklidir. Başvurularda COS çok önemli bir evraktır.

COS İngiltere’de bulunma amacını karşılayan lisanslı kurum ya da kişiler tarafından sağlanan sponsor desteğidir. Tier 5 vizesi içinde lisanslı bir kurum tarafından sponsorluk desteğinin olması çok önemlidir. İngiltere’deki yerleşik firmaların sponsorluk anlaşması bulunmuyor ise Premium Sponsor Kuruluş listesine ulaşması gereklidir.

T5 için COS en önemli belgedir. Resmi evraklarla kanıtlanması mecburidir. Belgelerin asıllarının yanında tercümeleri ve açıklayıcı olmayan belgelerin açıklayıcı tercümeleri ile teslim edilmesi zorunludur. Ayrıca başvuru sahiplerinden maddi yeterlilik şartları da aranmaktadır. Başvuru tarihinden 90 gün öncesine kadar tüm seyahati karşılayacak maddi miktarın banka hesaplarında olması zorunludur. Tier 5 vizesi için İngilizce yeterlilik şartı da aranmaktadır.