İngiltere Tier 4 Vizesi

İngiltere Tier 4 Vizesi

Dil eğitiminin günümüzdeki popülaritesi sağladığı pek çok avantajdan kaynaklanıyor. Özellikle imkan ve zaman olarak sorunu olmayan bireyler dil eğitimlerine yurt dışında devam ediyorlar.

İngiltere yabancı dil eğitiminde ne kaliteli seçeneklerden biridir. Bir yıldan uzunca bir süre dil eğitimi almayı planlıyor iseniz tier 4 vize başvuruları yapmanız gereklidir. Ancak bu vize türüne başvurularda İngiliz Hükümeti puanlama sistemine göre seçimler yapar. Bu şekilde öğrenciler iki kategoride başvurular yapabilir. Bu vizeyi almak isteyen öğrenciler öncelikle 40 puan toplamalıdır.

Puanlamada İngiltere eğitim yapılacak kurumun sponsor olarak kabul mektubu oluşturması da etkili olacaktır. Kabul mektubu tek başına 30 puan değerindedir. Yaşam ve eğitim masraflarının karşılığının maddi beyanı yapıldığın ise 10 puan daha alınabilir. 40 puan alan öğrenciler Tier 4 başvurusu yapmaya hak kazanıyor.

İngiltere Tier 4 Vizesi Nedir?

Yurt dışı dil programlarının en popüler seçeneklerinden biri İngiltere’dir. Bu alanda hedefleri olan öğrenciler 1 yıldan uzun bir süre eğitim almak istiyor iseler Tier 4 vize türünde İngiltere vizesi için başvurular yapmalıdır. Bu bağlamda mesleki sertifika programları, Doktora sonrası araştırma, doktora, yüksek lisans, ön lisans , lisans ve dil kursa branşlarından herhangi biri seçilebilir. 4 ile 17 yaş aralığında lise ve öğretim kategorisinde eğitim almak isteyen öğrenciler için tier 4 child vize kategorisine başvurular yapılmalıdır.

Sadece 16- 17 yaşa aralığındaki öğrenciler NOF seviyesi 3 ve üzerinde olduğunda tier 4 başvuruları yapabiliyor.

İngiltere Tier 4 Vizesi Nasıl alınır?

Tier 4 vizesi için başvurular İstanbul İngiltere Başkonsolosluğuna ya da Ankara İngiltere Büyükelçiliğine yapılır. İşlemler Konsolosluk birimlerinin yetki verdiği kurumlar tarafından yürütülür.

Yetki verilen merkezler Gaziantep, İzmir, Bursa, Antalya, Adana, İstanbul ve Ankara’da bulunuyor. İkametgah durumunuza göre bu merkezlerden size en yakın il üzerinden başvurular yapabilirsiniz. Bu merkezler başvuruların kabul edilmesi, biyometrik işlemler, randevu işlemlerinden sorumludur. Ayrıca başvuru sonrasında takipte sağlarlar. Vize işlemleri süreci online başvurular ile başlar.

Başvuru formu İngilizce olarak doldurulur. Başvuru formunda herhangi bir hata yapılırsa düzenlenemez. Bu durumlarda yeni bir form doldurmak gereklidir. Formun doldurulmasının ardından güvenli ödeme linkine yönlendirilirsiniz. Bu şekilde vize ücreti ödenebilir. Bu vize tipinde alınan ücret sadece konsolosluğun belirlediği harç bedelidir. Konsolosluk harç bedeli ise 482 dolardır. Eğer ekspress kurye dönüş hizmeti almak istiyor iseniz ekstra ücret ödemeniz gereklidir. Tercih edilen gün, saat için randevu oluşturulur. Randevu tarihi belirlenirken başvuru sahibi başvuru ofisi de seçer. Bu işlemler sonrasında başvuru belgesinin kopyası alınır.

Başvuru sahipleri kendi dosyalarına hâkim olmalıdır. Mülakat esnasında çelişkiye yer verilmeden tutarlı cevaplar sunulmalıdır. Vize başvurularınızı özellikle de bu kategori için seyahat planlamalarınızdan en az üç ay önce başlatmanız önemlidir. Ortalama 3 hafta içinde başvurular sonuçlanabilir. Süre konsolosluğun yoğunluğuna göre uzayabilir. Özellikle resmi tatillere denk gelen başvurular çok daha fazla uzar.

İngiltere Tier 4 Vizesi Gerekli Evraklar?

Başvuru yapacak öğrenciler eğitim almak istediği program türüne göre uygun evraklar hazırlamalıdır. Doğru ve eksiksiz olarak belgelerin temin edilmesi vize başvurularının daha hızlı bir şekilde sonuçlanmasını sağlayacaktır. İngiltere eğitim vizesi olarak 6 aydan fazla geçerliliği bulunan vize başvurularında genel olarak şu evraklar gereklidir.

  • Islak imzalı ve İngiltere Başkonsolosluğu adına yazılmış İngiltere Vize Talep Dilekçesi;
  • Seyahat sonrasında 6 ay geçerliliği olan şekilde seyahat belgesi
  • Puanlama testinde beyan edilen orijinal evraklarla birlikte Tier 4 Puanlama Sistemi Öz değerlendirme dökümü,
  • İngiltere’deki eğitim kurumundan öğrenime kabul mektubu (CAS belgesi)
  • CAS referans numarası
  • CAS referans numarası için okuldan sunulan belgeler (hem asılları hem de fotokopileri)
  • Başvuru sahibinin yaşam, eğitim masraflarını karşılaşabileceğine dair belgeler
  • İngilizce yeterlilik belgesi ( İngilizce Dil Seviyesi Tespit Sınavı Belgeleri) IELTS sınavına girmesi gereken öğrencilerden IELTS for UKVI test raporu istenir.

Başvuru sahipleri tüm evrakları prosedürlere uygun ve eksiksiz olarak sunmalıdır. Başvuru değerlendirmeleri İstanbul Başkonsolosluğu tarafından yapılır. Konsolosluk yetkilileri gerek görürse başvuru sahibi mülakata çağrılabilir.

Başvuru sürecinde hatalı ya da eksik evrak sunmak sürecin çok daha fazla uzamasına neden olur. Özellikle CAS referans numarası tek kullanımlıktır. Sürecin olumsuz olması, başvurunuz için bir yıl beklemenize neden olabilir.