İngiltere Tier 1 Vizesi

İngiltere Tier 1 Vizesi

Birleşik Krallık dışında üstün yetenekli üniversite mezunları, yatırımcılar, girişimciler ülkede çalışabilmek için Tier 1 vizesi alması gereklidir. Bu vize ile bu özelliklerdeki insanlara yasal çalışma izni veriliyor. Vize UKBA onayı almaktadır. Tier 1 İngiltere’de çalışma vizesidir. Vize beş kategoriden bireyleri kapsar. Bunlar sırası ise genel vize, girişimci vizesi, üniversite mezunu girişimci vizesi, olağanüstü yetenekliler vizesi, yatırımcı vizesi olmaktadır. Bu vizede puanlama sistemi uygulanır.

Belirli standartlara uyum sağlayabilecek ve uygun kriterlere sahip kişileri seçebilmek amacı ile geliştirilmiştir. Programa başvurabilecek kişilerin en az 75 puan alması istenir. Puanlama bilgilerine İngiltere İç İşleri Bakanlığının resmi sitesinde yer alıyor. Online puanlama sisteminde beyan edilen tüm bilgilerin vize başvurularında resmi makamlarca onaylanan resmi evraklarla kanıtlaması istenir.

Puanlama da en önemli kriter İngilizce Dil Bilgisinde aranılan yeterliliktir. IELTS İngilizce Sınav merkezinde CEFR seviyesinde B1 olmalı ve geçerli puan olarak ta en az 4.0 olması talep edilmektedir. Bunun içinde orijinal sertifika başvuru belgeleri içinde olmalıdır. Vize başvurularının onaylanmasında bir başka önemli unsur ise sponsor desteği veren bir İngiliz yüksek eğitim kurumu başvuru sahibinin eğitim seviyesini 3 ay öncesinden onaylaması gereklidir.

Özellikle lisans, yüksek lisans ve doktora diplomalarının İngiltere’de denkliğinin bulunması gereklidir. Maddi ve dil yeterlilik şartlarının sağlanması ve 75 puan toplanması ile tier 1 vizesi için başlangıç olabilir. Bunun yanında aranılan tüm koşulların sağlanması ve evrakların anlaşılır, düzenli, yasal geçerliliği olacak şekilde başvuruların yapılması talep edilir.

İngiltere Tier 1 Vizesi Nedir?

Birleşik Krallık göçmenlerle ilgili yasa değişiklikleri yapmıştır. Bu şekilde daha uyumlu kullanımlar oluşacaktır. Göçmen programları alanında çalışma izni tier 1 vizesi farklı kategorilerde başvurular yapılabilen bir vize türüdür. İngiltere bu şekilde özel yetenekli olan bireyleri farklı bir vize ile değerlendiriyor. En son 2015 yılında durdurulan genel vize başvuruları Nisan 2018 yılından itibaren tekrar başlamıştır.

Üniversite Mezunu Girişimci Vizesi: Bu programa başvurabilmek için İngiltere’de bulunan bir yüksek eğitim kurumundan onay alınması gereklidir. Onaylandığında bir yıl boyunca İngiltere’de kalınabilir. Eğer eğitim kurumu sponsorluğuna devam ederse bir yıl daha uzatılabilir. Bu vize ile İngiltere’de nitelikli bir iş bulabilir. Ya da kendi işinizi kurma imkanı elde edebilirsiniz.

Serbest mesleğiniz var ise bunun yanında iki yüz bin İngiliz Sterlinine erişim sağlanabiliyorsa şahsi işinizde serbest meslek sahibi olarak çalışabilirsiniz. Vize sahibi aile üyelerine bakmak ile yükümlü ise İngiltere’ye getirebilme hakkı da olacaktır. Genel vize kategorisinden mezun girişimci kategorisine geçiş yapılacak ise yatırım fonlarınız FCA tarafından onaylı girişim sermayesi şirketi kaynaklı olması da yeterlidir. Yatırım alt sınırı 50 bin İngiliz sterlini olacaktır.

Yatırımcı Vizesi:

Bu programda istihdam zorunluluğu olmaksızın ve kendi şirketini kurmadan İngiliz vatandaşı olabilirsiniz. Bu vizenin genel şartları İngiltere’de yıl boyunca 183 gün yaşama ve sermayeyi geri alabilmedir. Bu vizeye başvuru yapabilmek için en az 2 milyon Euro sermaye girişi gereklidir. Bu para ile belirli şartlar içinde özel sektörden ya da devletten şirket tahvili alınması şarttır. Yatırım tutarınız 5 milyon Euro ise bu süre 3 yıl olacaktır. Yatırım rakamı 10 milyon Euro’ya çıktığında ise 2 yıl süre ile yatırımın devam etmesi gereklidir.

Olağan Üstü Yetenekliler Vizesi:

Dijital teknoloji, sanat, mühendislik, fen bilimleri, sosyal bilimler alanlarında olağanüstü yeteneğe sahip bireyler bu vizeye başvurabilir. Bu şekilde İngiltere’de kendi alanında çalışmak isteyen, kendi işini kurmak isteyen bireyler bu vizeye başvurabiliyor. Bu program nitelikli girişimci kapsamında verilen vizedir.

İngiltere Tier 1 Vizesi Nasıl alınır?

Tier 1 vizesi için başvurular doğrudan yapılmaz. Başvurular UKBA tarafından yetkilendirilen vize başvuru merkezleri tarafından yapılır. Vize başvuru dosyasının teslimi için öncelikle randevu talep edilir. Sistem üzerinden randevu onaylandığında verilen e-mail adresine bildirimler yapılır.

Vize başvurusunun tamamlanması için güvenli ödeme sistemi üzerinden vize ücretinin ödenmesi gereklidir. Bu işlemler tamamlandığında yine ödeme detayları mail adreslerine gönderilecektir. Bu vizenin alınabilmesi için 18 yaşından büyük olmanız ve İngiliz şirketlerine GBP üzerinde yatırım yapmanız asgari şartlardır.

İngiltere Tier 1 Vizesi Gerekli Evraklar?

Tier 1 başvurusu için VAF 9 vize başvuru formu gereklidir. Appemdix 2 çıktısı, vize ücretinin ödeme e maili, randevu bildirimi belgesi gereklidir. Bunun yanında evrakların hem orijinalleri, hem de fotokopileri başvurular sırasında hazır olmalıdır. Evraklar İngilizce değil ise belgelerin tercümelerinin tasdik şerhli olarak sunulması da talep edilir. Tier 1 başvurularında biyometrik bilgilerin ibrazı istenir.

Fotoğraf ve parmak izi işlemleri yetki verilen vize başvuru merkezlerinde başvuru esnasında yapılır. Olağan üstü yetenek vizesi için her yıl 500 kişilik kontenjan olur. Eğer genel şartlar sağlanabiliyor ise Nisan ya da Ekim aylarında başvuru yapılabilir.