ingiltere ticari vize

İngiltere Ticari Vize

İngiltere’ye konferans katılımı/ iş toplantısı, uluslararası ticari organizasyonlarına katılım, iş görüşme randevusu ya da akademik araştırmalar amacı ile seyahat etmek isteyen bireyler İngiltere Ticari Vize başvurusu yapmalıdır.

Bu vize tek kısa süreli olabileceği gibi çok girişli de olabilir. Seyahat amacınızın düzenli girişler gerektirdiğine dair belgeleriniz var ise uzun süreli İngiltere Vizesi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Uzun süreli vizelerde 1, 2, 5, 10 yıllık süreçlerde vize başvuruları yapılabilir. Genel olarak ise uzun süreli İngiltere başvurularında ülkede kalma hakkı 6 ay olmaktadır. Birleşik Krallık Avrupa Birliği üyesi değildir. Bu nedenle İngiltere iş seyahati vizesi schengen vizesi özelliğinde değildir. İngiltere seyahatleriniz sonrasında farklı bir Avrupa Birliği ülkesine bu vize ile geçiş yapamazsınız.

Hususi, Hizmet ve Umuma Mahsus pasaport sahipleri iş seyahatleri için İngiltere Ticari vizesi başvuruları yapmalıdır. Sadece diplomatik pasaport sahipleri için 180 günlük süre içinde 90 günü aşmayan seyahatlerinde vize işlemlerinde muafiyet uygulanır.

İngiltere Ticari Vize İşlemleri

İngiltere Ticari Vize başvurularında bulunacak bireyler öncelikle resmî web sitesi üzerinden Register An Account bölümünden hesap oluşturmalıdır. Başvuru yapılacak kategori üzerinden başvuru formu eksiksiz ve tam olarak doldurulmalıdır. Vize türü seçeneği başta olmak üzere seyahat amacını açıklayıcı tüm sorulara İngilizce cevaplar verilmektedir. Sign declaration kısmı onaylatılır.

Başvuru beyanı imzalanır ve yapılan başvuru online sistem üzerinden kabul edilir. Online başvuru sonrasında fiziksel başvuru için İngiltere vize başvuru merkezlerine yakın illere müracaatlar yapılır. Başvuru merkezinin bulunduğu iller arasında İstanbul, İzmir, Gaziantep, Bursa, Adana, Ankara, Antalya yer alıyor.

İngiltere Ticari Vizesi Nasıl Alınır?

İngiltere ticari vizesi almak için biyometrik veri alımı yapılmalıdır. Başvuru sahibi ilk kez vize başvurusu yapıyor ise dijital parmak izi, fotoğraf çekimi işlemleri talep edilecektir. Bu işlemler başvuru merkezlerinde yapılıyor.

Randevu alırken çalışma saatleri dışında istenilen saate göre ayarlayabilirsiniz. Ancak çalışma saatleri dışında verilecek randevu ek ücret karşılığında yapılır ve bu işlem İstanbul, Ankara ve İzmir üzerinden sağlanabilir. Eğer süreç normal bir şekilde işler ise 15 gün içinde vize başvuruları sonuçlanır. Bunun yanında priority service hizmet kapsamında başvurunun öne alınması sağlanabilir. Bu durumlarda da başvurular 5 iş günü içinde sonuçlanabilir. Tier 5, Tier 2 ve genel ziyaretçi vizesi başvuru sahipleri 24 saat içinde sonuçlanabilen express vize başvuruları yapabilir. Bu başvurularda ek hizmet bedeli alınabiliyor.

Vize işlemlerinde şahsen başvurular zorunlu değildir. Sadece ilk kez başvuru yapacak başvuru sahipleri biyometrik verilerinin alınabilmesi için randevuya bizzat katılmaları gereklidir. Ticari vize başvurularındaki en önemli evrak İngiltere’de bulunan bir firmadan ticari sayılabilecek bir faaliyet için alınan davetiye mektubudur. Bu davetiyenin antetli kâğıt üzerine imzalı ve kaşeli şekilde sunulması önemlidir.

İngiltere Ticari Vize Gerekli Evraklar

Her vize başvurusunda olduğu gibi İngiltere ticari vize başvurularında da seyahatin amacını, finansal durumunuzu ve kişisel bilgilerinizi detaylı bir şekilde açıklayan belge ve bilgiler talep edilir. Bu evrakları birkaç başlık altında inceleyebiliriz.

Seyahat Belgesi: Ticari vize başvuracak başvuru sahipleri pasaportun geçerlilik süresi seyahatin bitiminden itibaren en az altı ay olmalıdır. Bunun yanında pasaport son on yıl içinde düzenlenmiş olmalıdır. Pasaportun deforme olmaması ve en az iki boş sayfasının da bulunması mutlaka gereklidir.

Finansal Durumu Açıklayan Belgeler: Başvuru sahiplerinin mesleki durumunu gösteren gerekli evraklardır. Yasal olarak mesleki durum evraklarla ibraz edilmelidir. Konsolosluğun talep ettiği özelliklerde tam ve eksiksiz olması çok önemlidir.

Maddi Kaynakların Yeterliliği: Seyahat boyunca başvuru sahibinin yeterli maddi kaynağa sahip olduğunu gösteren banka hesap dökümü beyanı gerekli evraklar arasında önemli bir yere sahiptir. Banka hesap dökümlerinin şahsi olması gereklidir. Ve bankadan imzalı kaşeli evraklar alınarak konsolosluğa bu şekilde sunulmalıdır.

Seyahati belgeleyen rezervasyonlar: İngiltere seyahati için başvuru sahibinin uçuş bilgileri ve konaklama alanında yaptığı rezervasyonlara ait belgelerdir.

Fuar Davetiyesi: İngiltere’de bulunan firmanı antetli kâğıdı üzerine daveti gönderen kişinin bilgileri, kimlik fotokopisi, pasaport bilgileri, gezi amacı bulunmalıdır. Fuar katılımı için fuar giriş kartı, bileti ve fuar bilgilerinin olduğu belgelerin olması da gereklidir.

Geri dönüşü belgeleyen evraklar: Ticari başvuru sahipleri ülkelerine geri döneceklerine ilişkin dökümleri de vize başvuru evrakları arasında olması gereklidir.

Konsolosluk başvuru sahiplerinden her zaman için ek bilgi ve evrak talebinde bulunabilir. Bu durumda belirtilen süre içinde gerekli evrakları ve bilgiyi konsolosluk yetkililerine sunmanız çok önemlidir.

İngiltere Ticari Vize Ücretleri

Vize başvurusunda vize süresine göre vize bedeli değişebilir. 6 aylık kısa ticari vizeler için 129,5 dolar talep edilir. 2 yıllık vize taleplerinde 485,5 dolar olan vize ücreti, 5 yıllık vize başvurularında 881,5 dolar olmaktadır.

10 yıllık vize başvurularında ise 1105 dolar alınıyor. SMS bilgi talebinde bulunan vize başvurusu sahipleri ekstra 1 Euro öderler. Ekspress kurye dönüş servisi kullanalar için ise 20 Euro alınır. Vize başvuruları olumsuz sonuçlandığında ücret iadesi yapılmıyor. İngiltere ticari vize başvurularında vize ücreti dışında ek bir hizmet bedeli alınmıyor.