İngiltere Konsolosluğu İzmir

İngiltere İzmir Konsolosluğu

İzmir İngiltere Konsolosluğu, Türkiye’deki yabancılara ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına yönelik olarak İngiltere vize işlemleri ile alakalı olarak hiçbir hizmette bulunmamaktadır. Bunun beraberinde Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yaşayan İngiliz vatandaşlarının İzmir konsolosluğu vasıtasıyla yürütülen işlemlerinin varlığı söz konusudur. Bunlar;

  • Pasaport çıkarma,
  • Askerlik ile alakalı durumlarda,
  • Evlilikle alakalı olan hallerde,
  • Pasaport yenileme işlemleri için,
  • Ölüm durumunda,
  • Noter tastiğinin gerekli olduğu durumlarda,
  • Nüfus cüzdanı ile alakalı işlemler konusunda gerekli işlemler için İzmir Konsolosluğuna başvurulur.

Ancak İngiltere’nin İzmir konsolosluğu, Türkiye Cumhuriyetinde yaşayan yabancı uyruklu vatandaşların ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının İngiltere’ye yapacakları seyahatleri için gerekli olan vize işlemlerinin gerçekleştirilebilmesi ile alakalı olarak herhangi bir hizmet sağlamamaktadır.

İngiltere topraklarına gerçekleştirilecek olan seyahatler için gerekli olan vize başvuruları, Konsolosluk tarafından yetki verilmiş olan vize başvuru merkezi ve vize hizmet merkezlerine gerçekleştirilir. Ancak yapılmış olan tüm İngiltere Vize Başvurularının değerlendirilerek belli bir karara bağlanması İzmir İngiltere Başkonsolosluğu’nun inisiyatifi ile gerçekleşir.

İngiltere İzmir Konsolosluğu Vize İşlemleri

İzmir ili ve bu ile komşu illerde ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye’de ikamet iznine sahip olan yabancı uyruklu vatandaşlar vize başvurularını konsolosluğun yetkilendirmiş olduğu vize başvuru merkezlerine yapabilirler. İngiliz Vatandaşları İngiltere ile alakalı konsolosluk işlemleri için İngiltere İzmir Konsolosluğuna başvurabilmektedirler.

İngiltere İstanbul Konsolosluğu, gerçekleştirilen vize başvurularını doğrudan kabul etmez. Bundan dolayı İngiltere topraklarına seyahat edecek olan Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları ve Türkiye’de ikamet izni olan üçüncü ülke vatandaşları yapacakları vize başvuruları konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş olan İngiltere Vize Başvuru merkezi aracılığıyla işleme alınır.

Vize için gerekli olan İngiltere Vize Başvuru Formu konsolosluk tarafından belirlenmiş olan internet sitesi üzerinde profil oluşturulduktan sonra doldurulmakta ve randevu online sistem vasıtasıyla konsolosluğun uygun olduğu ilk iş gününe alınmaktadır.

İngiltere Vizesi Başvuru Formunun doldurulması durumunda, vize başvuru sahipleri, onaylı başvuru formunun basılı kopyasını aldıktan sonra imzalamalıdırlar. Vize başvuru formunun İngilizce dilinde doldurulması gerekmektedir. Vize başvuru sahipleri yetkili durumdaki vize hizmet merkezlerinden ve outsource edilmiş olan vize başvuru merkezinden form doldurma işlemi ile alakalı olarak bilgi ve destek alabilme imkanına sahiptirler.

İngiltere Ankara Büyükelçiliği Vize Randevu

İngiltere topraklarına seyahat edecek olanların vize için zorunlu oldukları İngiltere Vize başvurularını İngiltere İzmir İngiltere Konsolosluğu, İstanbul Başkonsolosluğu ve İngiltere Ankara Büyükelçiliği ve kabul etmek ve nihayete erdirmekle yetkililerdir.

İngiltere Vize başvurusunu Ankara İngiltere Büyükelçiliği üzerinden gerçekleştirmek isteyenlerin Yetkilendirilmiş durumdaki İngiltere Vize Başvuru Merkezleri üzerinden İngiltere vize başvurusu için randevu almalarının gerekliliği söz konusudur.

Ankara, Afyon, Aksaray, Antalya, Ardahan, Amasya, Ağrı, Bayburt, Bartın, Burdur, Çorum, Çankırı, Denizli, Erzurum, Erzincan, Eskişehir, Gümüşhane, Giresun, Isparta, Iğdır, İzmir, Karabük illerinde ikamet etme durumunda olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, gerekli konsolosluk işlemlerini İngiltere Ankara Büyükelçilği üzerinden gerçekleştirme imkanına sahiptirler.

İngiltere Ankara Büyükelçiliği’ne vize başvurusu gerçekleştirecek olan kişiler İngilizce olarak hazırlanmış ve eksiksiz bir biçimde doldurulmuş online İngiltere vize başvuru formuyla birlikte başvurularını yapmalıdırlar.

İngiltere Ankara Büyükelçiliği ‘ne gerçekleştirilen vize başvuruları esnasında ülkeye gerçekleştirilecek seyahatin amacının ve koşullarının ifade edilmiş olduğu vize talep dilekçesi mutlaka ibraz edilmelidir.

İngiltere Ankara Büyükelçiliği, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin resmi tatil günlerinde ve İngiltere’nin resmi tatil günlerinde hizmet sunmamaktadır.

İngiltere Ankara Büyükelçiliği Vize Ücretleri

İngiltere topraklarına yolculuk için gerekli olan İngiltere vizesi ücretleri, başvurunun yapılmış olduğu vize türüne ve süresine göre bir şekle kavuşmaktadır. İngiltere seyahatine çıkmak için ihtiyacınız olan vize türlerinden biri olan İngiltere genel ziyaretçi vizesinin 6 ay, 2 yıl, 5 yıl ve 10 yıllık olmak üzere başvuru çeşitlerinin varlığı söz konusudur.

Vize ücretleri 140 $ ile 1120 $ arasında değişiklik göstermektedir. Kişinin kalış süresine göre sigorta ücreti çıkmaktadır. Ayrıca Tier 4 Öğrenci vizesi veya aile birleşimi, nişanlılık, transit gibi vize türü seçeneklerinde ödenmesi gerekli olan vize ücretleri tamamen farklılaşmaktadır.

Vize alacak kişilerin ödemesi gereken biyometri işlemi bedeli, sigorta bedeli, kargo bedeli, hizmet bedeli ve danışmanlık bedeli bu ücretlere dahil olmamaktadır. Vize ücretleri hakkında çok daha detaylı bilgi almak için iletişime geçerek durumunuz için en uygun ücreti öğrenebilirsiniz.