İngiltere Fahri Konsoloslukları

İngiltere Fahri Konsoloslukları

Her ülke yurt dışında kendi ülkesini temsilen büyükelçilikler ve konsolosluklar bulundurur. İngiltere’ye ait Ankara’da büyükelçilik ve İstanbul’da Başkonsolosluk merkezleri bulunuyor. Başkonsolosluklar iki ülke arasındaki ticari ve diplomatik faaliyetleri geliştirme amacı ile görevler üstlenir. Bunların yanında İngiltere’ye seyahat etmek isteyen Türk vatandaşlarının vize taleplerine destekler verilir.

Ülkemizde yaşayan İngiliz vatandaşlarına ait evlilik, ölüm, doğum, noterlik işlemler, kimlik yenileme, pasaport işlemleri de bu merkezlerde yapılmaktadır. Fahri konsolosluklar ise İngiltere tarafından yetkilendirilmez. Bu birimler daha çok iki ülke arasındaki ticari, kültürel, dostluk ilişkilerinin geliştirilmesinde çalışmalar yürütmektedir. Bunun yanında vize süreçlerinde de destek olabilmektedir.

İngiltere Antalya Fahri Konsolosluğu

İngiltere Antalya Muavin Konsolosluğu, Antalya genelinde ve çevresinde yabancı uyruklulara ve Türk vatandaşlarına konsolosluk işlemlerini yürütmekte yardımcı olmaktadır. Türkiye’de geçici süreli ikamet eden yabancılara ve Türk vatandaşlarına yönelik vize işlemlerini yürüten kurum, İngiliz vatandaşları içinde konsolosluk hizmetleri yürütmektedir. Vize başvuruları İngiltere Konsolosluğu tarafından yetkilendirilen seyahat acenteleri ve vize hizmet merkezleri tarafından yapılır.

Resmî tatil günleri dışında vatandaşlar işlemleri için destek alabilirler. Vize işlemleri için gerekli evrakları temin ederek başvuru işlemleri gerçekleştirilebilir. Başvuru formu tamamen İngilizce olacaktır. Bu nedenle formun tüm soruları tam ve eksiksiz olarak yanıtlanmalıdır. Başvuru formunun doldurulmasının ardından vize ücreti ödenir.

Sistem otomatik olarak sizi randevu tarihi alabileceğiniz seçeneklere yönlendirir. Vize başvurularınızdaki en önemli belge Vize talep dilekçesi olacaktır. Bu dilekçe İngiltere seyahatinin gerekçelerini anlatmalıdır. Dilekçede resmi bir dil kullanılması ve masrafların nasıl karşılanacağına dair ayrıntılı bilgi bulması önemlidir. Saat 08.30 ile 16.45 arasında Antalya Fahri Konsolosluğu hizmetleri verilmektedir.

İngiltere Marmaris Fahri Konsolosluğu

İngiltere Marmaris Fahri Konsolosluğu Marmaris çevresinde ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için konsolosluk işlemlerine destek vermektedir. Fahri konsolosluğun görev bölgesinde ikamet eden bireyler İngiltere vizesi başvurularını fahri konsolosluk üzerinde takip edebilir. Ancak vize işlemleri Konsolosluğun yetki verdiği turizm acenteleri ve vize hizmet merkezleri tarafından yapılacaktır.

Marmaris Fahri Konsolosluğunun görevi iki ülke arasında menfaatleri korumak, tanıtıma katkıda bulunmakta ve ikili ilişkileri geliştirmektir. Ayrıca Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türk uyruklu vatandaşlar içinde konsolosluk himayesi sağlamaktadır. Marmaris Fahri Konsolosluğu yetkilendirildiği takdirde konsolosluk işlemlerini de yerine getirebilir. Ayrıca İngiltere Ankara Büyükelçilikleri tarafından verilen görevler de Marmaris şubesinin görevleri arasında yer alır.

Resmî tatiller dışında hizmet veren Fahri Konsolosluk Hafta için 08.45 ile 15.00 arasında hizmetler veriyor. Konsolosluk bölümü ise Pazartesi ile Cuma 14.00 ile 16.00 arasında hizmet verirken Salı ve Perşembe 09.00 ile 12.30 arasında hizmetler vermektedir.

İngiltere Fethiye Fahri Konsolosluğu

İngiltere Fethiye Fahri Konsolosluğu Fethiye, Köyceğiz, Dalaman, Ortaca, Kalkan ve Kaş ilçelerinde ikamet eden Türk vatandaşları ve yabancı uyruklu vatandaşlara hizmet vermektedir. Konsolosluk işlemleri ve vize işlemleri Fethiye Fahri Konsolosluk üzerinde yapabilir. Vize başvuruları yetkilendirilen vize merkezleri tarafından gerçekleştirilmektedir.

Genel olarak Fethiye şubesi iki ülke arasındaki menfaatleri korumak ve geliştirmek amaçları ile hizmetler vermektedir. Konsolosluk tarafından özel olarak yetki aldığında ise konsolosluk işlemleri de yapabiliyor. Online olarak başlayan vize başvuru sürecinde beyan ettiğiniz bilgilerin tutarlı olması ve resmi evraklarla kanıtlanması çok önemlidir. Vize sonuçları bazı durumlarda olumsuz bir şekilde sonuçlanabilir.

Özellikle banka hesap dökümü vize reddine neden olan en önemli evraktır. Banka hesap dökümünün her sayfasının yetkililer tarafından imzalı ve kaşeli olması önemlidir. İmzalayan yetkilinin imza sirkülerinin fotokopisi de ek evraklar kısmında sunulmalıdır. Banka hesap dökümü 3 aylık olarak sunulur. Bu dökümde çok büyük hareketlilikler olursa konsolosluk yetkilileri tarafından vize başvurunuzun reddine yol açabilir. Ayrıca bankadaki paranızın seyahatinize yetecek kadar olmasına dikkat edilir. Eğer bir davet üzerine İngiltere’ye gitmeye karar vermiş iseniz davetiye gönderen kişinin bilgilerinin yer aldığı davetiye de mutlaka vize evrakları arasında yer almalıdır.

Vize başvurusu yapan kişi çalıştığı kurumda bir yılını doldurması gereklidir. Beyan edilen tüm bu bilgilerin birbiri ile tutarlı olması ve doğru, eksiksiz olarak sunulması vize başvurularınızın olumlu bir şekilde sonuçlanmasını sağlayacaktır. Fahri konsolosluk olarak Ankara Büyükelçiliğinin verdiği diğer görevlerde bulunmaktadır. Fethiye Fahri Konsolosluğu resmi tatiller haricinde hafta içi saat 09.00 ile 16.30 arasında konsolosluk hizmetleri sağlamaktadır.