ingiltere öğrenci eğitim vizesi

İngiltere Öğrenci Eğitim Vizesi

Birleşik Krallığa lisans, yüksek lisans ya da dil eğitimi almak üzere gidecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları İngiltere Öğrenci eğitim vizesi almaları gereklidir. Öğrenci vizesi iki farklı şekilde hazırlanıyor. İlk kısmı stundent visitör visa olmaktadır. Bu vize türü ziyaretçi öğrenci vizesi olarak tanımlanabilir. Bu vize için İngilizce düzeyi aranmaz.

6 ve 11 ay olarak verilir. Bu vizeyi alan öğrencilerin çalışma hakkı olmaz. Vize sona erdiğinde İngiltere’den uzatılmaz. Vize süresi uzatılması gerektiğinde işlemler tekrardan Türkiye’de yapılır.

İkinci kısımda ise Tier 4 General Student Visa öğrenci vizesi olmaktadır. Bu vize için orta düzeyde bir İngilizce gerekir. Bunun içinde uluslararası bir sınavdan intermediate seviyesinde İngilizce belgelenmelidir. Lisans ve yüksek lisans yapan öğrenciler haftalık 20 saati geçmeyecek şekilde part time çalışabilirler.

Uzun süreli vizenin süresi dolduğunda ise İngiltere’de başvuru yapılarak vize süresi uzatılabilir. Tüm vize işlemlerinde olduğu gibi pasaportun on yıl içinde alınmış olması ve seyahat bitiminden itibaren altı ay geçerliliğinin bulunması da vize başvuruları yapılması için gereklidir.

İngiltere Öğrenci Eğitim Vize İşlemleri

2010 Nisan ayından bu yana İngiltere öğrenci vizesi başvuruları online olarak yapılıyor. Bu nedenle doğrudan konsolosluk üzerinden başvurular yapılmıyor. Konsolosluk başvuruları aracı temsilcilikler ile yapmaktadır. Konsolosluk gerekli gördüğünde biyometrik fotoğraf çekimi, parmak izi uygulaması için başvuru sahibinin mülakat vermesi istendiğinde konsolosluk merkezlerine çağırabiliyor.

İngiltere Öğrenci Eğitim Vizesi Nasıl Alınır?

Vize başvurularında öncelikle uygun İngiltere öğrenci vizesi kategorisi seçilir. Uygun vize türüne göre evraklar temin edilir ve başvurular yapılır. Vize uyum koşullarının eksiksiz olarak yerine getirilmesi için işlemler temsilcilikler aracılığı ile yürütülmektedir. Vize işlemleri normal seyrinde ilerlediği taktirde en çok 3 hafta içinde başvurular sonuçlanır.

Bazı durumlarda konsolosluk yetkilileri başvurularınızı değerlendirmek için ek süre talep edebilir. Eksik evrak ibrazı durumunda da süre uzayabilir. Ancak her durumda başvurunun sonuçlanması üç haftayı geçmez.

Vize işlemleri konsoloslukların yetki verdiği temsilcilikler aracılığı ile sürdürülür. Başvuru sahibi öncelikle konsolosluk tarafından talep edilen şahsi evrakların temin edilmesi ile vize sürecini başlatır. Sonrasında ise;

 • Online İngiltere Öğrenci Vize başvuru formu doldurulur,
 • İngiltere Öğrenci Vize Randevu Belgesi alınır,
 • İngiltere Öğrenci Vize başvuru ücreti ödenir.
 • Biyometrik verilerin kaydedilmesi ve mülakat için başvuru sahibi başvuru merkezine gider.

Bu işlemler için konsolosluk tarafından vize başvuru merkezi olarak hizmet verilen bazı iller bulunuyor. Bunlar şu şekilde sıralanabilir. İstanbul, Ankara, İzmir, Gaziantep, Bursa, Adana ve Antalya’dır. Başvuru sahibi ikametgah bilgisi hangi şehre daha yakın ise başvurusunu o bölgedeki merkezlere yapması gereklidir.

İngiltere Öğrenci Eğitim Vizesi Gerekli Evraklar

İngiltere öğrenci vizesi iki farklı kategori de alınabiliyor. Birisi kısa dönem çalışma hakkı bulunmayan ziyaretçi öğrenci vizesi olmaktadır. Diğeri ise uzun süreli part time çalışma hakkı bulunan uzatmalı öğrenci vizesidir.

Ziyaretçi Kısa dönem Öğrenci Vizesi İçin Gerekli Evraklar

 • Vize başvuru formu, pasaport, okuldan alınan mektup,
 • Kendisinin ya da ailesinin maddi durumunu gösteren belgeler,
 • İngilizce eğitimi aldığını gösteren evraklar, askeri durumu gösteren belgeler,
 • İngilizce tercümeli öğrenci belgesi,
 • Başvuru sahibi öğrenci değil ise son mezun olunan okuldan diploma ya da İngilizce tercümeli çıkış belgesi,
 • Başvuru sahibi evli ise evlilik cüzdanı fotokopisi, varsa tapu ya da araç ruhsat fotokopileri
 • Vukuatlı nüfus kağıt örneği,
 • Tüm vize başvurularında olduğu gibi seyahat sağlık sigortası gereklidir.
  İngiltere Uzatmalı Öğrenci Vizesi Evrakları
 • Diğer kısa dönem vizesinde olduğu gibi vize başvuru formu ve pasaport,
 • Okuldan öğrenime kabul edildiğine dair belge
 • Başvuru sahibi halen okuyor ise öğrenci belgesi, mezun ise diploma ya da trascript
 • Banka hesap cüzdanı, vukuatlı nüfus kayıt örneği ve bu kayıt için İngilizce tercümesi,
 • Uluslararası geçerliliği olan İngilizce seviyenizi belirtir sınav sonuç belgesi
 • Diğer kategoride olduğu için seyahat sağlık sigortası bu kategoride başvuru yapan adaylar içinde gerekli olacaktır.

İngiltere Öğrenci Eğitim Vizesi Ücretleri

Seçilen öğrenci vizesi türüne ve süresine göre vize ücretleri değişir. Vize ücretleri İngiltere ve İstanbul Konsolosluğu ve Ankara Büyükelçiliği makamlarınca belirlenmektedir. Vize başvuru bedeli ödenmediğinde randevular iptal edilir ve dosyalar işleme alınmaz. Kısa süreli Eğitim vizesi talep edecek başvuru sahipleri 134 dolar öder.

Kısa süreli İngilizce dil kursu vizesi 11 aya kadar çok girişli olarak 258 dolar olmaktadır. Vize ücretleri artan süre ve başvuru özelliğine göre artabilir. Ayrıca ek hizmetler alındığında vize ücreti üzerine ek maliyetler gelebilir. Bazı öğrenci başvurularında ise öğrenciler konsolosluk harç bedelinden muaf olabiliyor.

24 saatte vize talebinin yanıtlanmasını isteyenler içinde ke 212 Euro gibi ücretler alınmaktadır. Vize talebi olumsuz bir şekilde sonuçlandığında ücret iadesi yapılmıyor. Kısa dönem öğrenci vizesi başvuruları 3 hafta içinde sonuçlanabiliyor. Uzun dönem vize başvurularının sonuçlanma süresi 3 ayı bulabiliyor.