İngiltere Büyükelçiliği Ankara

İngiltere Ankara Büyükelçiliği

Birleşik Krallık Devletini Türkiye Cumhuriyeti Devleti ülke sınırları içerisinde temsil etmek ile görevli olan İngiltere Ankara Büyükelçiliği, İngiltere vatandaşlarını hak ve menfaatlerini koruma çalışmaları yürütmektedir. Bunların yanında Türkiye Cumhuriyeti Devleti sınırları içinde yer alan büyükelçilik, hükümetler düzeyinde ikili ilişkiler yürütmekle de görevlidir. Ayrıca iki ülke arasında dostluk ilişkileri kurulması kapsamında bilimsel, kültürel, ekonomik, asker, ve siyasi alanlarda da iş birliği çalışmalarını geliştirilmesinde çalışmaktadır.

İngiltere ile ilişkileri Türkiye açısından yakından takip eden büyükelçilik yetkilileri, yaptıkları değerlendirmeleri de yurtdışı teşkilatındaki ilgili birimlere iletmektedir. İngiltere’ye seyahat etmek isteyen kişilerin vize işlemlerini gerçekleştirmekte konsolosluğun görev ve yetkileri arasında yer alır. Ülkemizde yaşayan İngiliz vatandaşlarının askerlik, noter, nüfus cüzdanı, ölüm, doğum, evlenme gibi işleri hakkında da yetkili makam büyükelçiliktir.

İngiltere Ankara Büyükelçiliği Vize İşlemleri

İngiltere’ye seyahat etmek isteyen Türk Cumhuriyeti vatandaşları İngiltere büyükelçiliği ve konsolosluğunda vize başvuruları yapabilirler. Resmi tatil günleri haricinde vize başvurularında bulunabilirsiniz. Vize başvuru süreci online olarak başlar. Başvuru formunun tam ve eksiksiz olarak doldurulması ile birlikte vize başvurusu için randevu talebinde bulunur.

Başvuru formu İngilizce olarak doldurulmalıdır. Gerekli bilgi ve belgeler seyahatin amacını ve başvuru sahibinin maddi durumunu ifade eden özelliklerde olmalıdır. Büyükelçilik vize müracaatlarını randevu ile kabul eder.

Başvuru evrakları arasında seyahatin gerekçelerini anlatan resmi bir hitap dili kullanılarak hazırlanması gerekli olan vize talep dilekçesi de olmalıdır. Dilekçede seyahatin masraflarının nasıl karşılanacağı anlatılmalıdır. Dilekçe örnekleri şahıs, şirket yöneticisi ya da şirket çalışanlarına göre farklı konseptlerde olmalıdır.

İngiltere Ankara Büyükelçiliği Vize Randevu

Büyükelçilik resmi web sayfası üzerinde book Appointment bölümünden sisteme girilir. Başvuru içi uygun tarihe yönlendirme yapılır. Elektronik sistemden e- randevu alımından sonra başvuru sahibi güvenli ödeme linkine yönlendirilir. Vize ücreti kart ile ödendiği taktirde ödeme bilgisi mail adresine gönderilir. İngiltere vizesi almak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları gerekli evrakları temin ederek vize başvuru işlemleri gerçekleştirirler.

İngiltere vizesi için konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş kurumlar veya İngiltere vize hizmetleri merkezleri ile vize başvuruları gerçekleştirilebilmektedir. İngiltere vize başvurularını turistik, ticari, transit, oturum, aile birleşimi ve öğrenci vizesi olarak talep edebilirsiniz. Vize süreci ortalama 3 hafta da tamamlanıyor. Bazı durumlarda vize başvuruları reddedilebilir. Vize belgeleri arasında yer alan banka hesap dökümü her sayfası banka yetkilileri tarafından imzalı ve kaşeli olarak sunulmalıdır.

Özellikle banka hesap dökümünde son anda girilen büyük bir meblağ var ise başvurular reddedilebilir. Ayrıca vize başvurusu yapan bireyin işe giriş tarihinin iş geçmişi olmaması da önemli bir sorundur. Çalışıyor olduğu kurumda bir yılını doldurmamış ise vize reddi alınabilir. Online başvuru formunda beyan edilen bilgilerin tutarlı, eksiksiz olması gereklidir. Ve sunulan evrakların birbirini destekler özelliklerde olması güvenilirlik sağlayacaktır. Ayrıca vize başvuru sahibinin geçmişte yaptığı yurt dışı seyahatleri de dikkate alınıyor.

Pasaportun eski olması ve tarihinin yakın olması da vize başvurularının reddi ile sonuçlanacaktır. Eksik evrakla yapılan başvurularda konsolosluk eksik olan evrağı talep etmeksizin vize sürecini olumsuz bir şekilde sonlandırabilir.

İngiltere Ankara Büyükelçiliği Vize Ücretleri

Konsolosluk bölümlerinden bazıları verdikleri hizmetler karşılığında harç ücreti alır. Vize başvurularında ise ödeme için güvenli online ödeme linkine yönlendirme yapılır. Vize ücreti ödendikten sonra bilgilendirme maili gelir. Vize başvuru ücretleri ise vize süresine göre değişir.

Vize başvurularında 6 aylık kısa dönem başvurularının yanında 2, 5 ve 10 yıllık uzun dönem vizeleri içinde farklı vize ücretleri bulunmaktadır. Bu nedenle vize harç bedelleri değişiklik gösterecektir. Vize başvurusu yapmak isteyen bireyler işlemlerini outsourse edilen vize başvuru merkezleri ile yürütmesi gereklidir.

Başvuru sahipleri vize başvuruları için hazırladıkları takip dosyaları ile birlikte randevu tarihlerinde vize başvuru merkezlerinde olmaları gereklidir. Vize başvuru merkezleri dosyaları tam ve eksiksiz olarak kabul etmek ile görevlendirilir. Randevu günü biyometrik veri alım işlemi, pasaport teslimi, belgelerin kabul edilmesi ve gerekli bilgilerin sunulması gibi konulardan vize başvuru merkezi ofisleri sorumlu olacaktır.

Elçilik tarafından yetki verilen başvuru ofisleri arasında Ankara, İstanbul, İzmir, Adana, Antalya, Bursa ve Gaziantep yer alıyor. Seyahat tarihlerinizde sorun yaşamamak adına vize süreçlerini seyahat planlamalarınızdan en az bir ay öncesinden başlatmak olumsuzluklarla karşılaşmamak adına önemlidir.