İngiltere Başkonsolosluğu İstanbul

İngiltere İstanbul Başkonsolosluğu

Genel olarak Birleşik Krallık İstanbul Başkonsolosluğu, öncelikle Türk Vatandaşlarına ve ülkemizde ikamet eden üçüncü ülke vatandaşlarına İngiltere vize başvuruları için destek sağlamaktadır. Konsolosluk tarafından yetkilendirilen vize başvuru merkezleri ile vize işlemleri süreçleri yürütülür. Ancak karar verme yetkisi tamamen konsolosluktadır.

Başvuru sahipleri belgelerini şahsen getirmelidir. Başvuru sahibi kendi adına kayıtlı randevu belgesinin temin edilmesi ile vize başvuru sürecini başlatır. Resmî tatiller hariç hafta içi saat 08.00 ile 17.00 arasında başvurular kabul edilmektedir. Vize baş vurularının yanında pasaport teslimi gibi konularda da konsolosluktan destek alınabilir. Bunun için saat 09.00 ile 16.00 arasında başvurular yapılmalıdır.

Pasaport sonucu konsolosluk tarafından atanan başvuru merkezi web sitesi aracılığı ile öğrenilebilir. Yalova, Tekirdağ, Kocaeli, Kırklareli, İstanbul, Edirne, Çanakkale, Bursa, Balıkesir illerinde ikamet eden İngiltere vatandaşları da konsolosluk hizmetleri alabilirler.

İngiltere İstanbul Başkonsolosluğu Vize İşlemleri

Bireylerin amacına ve kişisel durumuna göre farklı vize türlerine başvurularda bulunulabilir. Başkonsolosluk vize ücretlerini online başvuru formunun doldurulmasının ardından güvenli ödeme linkine yönlendirerek tahsil eder. Ödeme kredi kartı ile yapılır ise ödeme bilgisi bireyin e- mail adresine yönlendirilir.

Vize kategorileri arasında ziyaretçi, eğitim çalışma, aile katılım, transit, yerleşim vizesi yer alıyor. Bunların yanında diğer kategorisinde farklı amaçlara yönelik vize talepleri de olabilmektedir. Türkiye’de İngiltere vizesi başvurularında bulunabileceğini 5 merkez bulunuyor. Bunlar Ankara Büyükelçiliği, İstanbul Başkonsolosluğu, İzmir Konsolosluğu, Antalya Konsolosluğu ve Fethiye Fahri Konsolosluğu olmaktadır.

Vize başvuruları için konsolosluk tarafından akredite edilen vize başvuru ofisleri üzerinde de başvurularınızı takip edebilirsiniz. Başvuru merkezleri gerekli evrakların yer aldığı dosyaları takip eder. Online başvuru formlarını dolduran başvuru sahiplerinin biyometrik verilerini alır. Ve çıkan vize kararlarını başvuru sahibine iletir. Ancak vize sonucuna herhangi bir şekilde etki edemezler.

İngiltere İstanbul Başkonsolosluğu Vize Randevu

Randevu süreci İngiltere Vize Başvuru Formunun tam ve eksiksiz olarak doldurulması ile başlar. Vize ücretinin ödenmesi ve pasaport takibinin yapılması ile başvuru için randevu alınır. Hazırlanacak evraklarda kişinin gidiş amacı, mesleki durumu, konaklama süresi hakkında gereken evraklar hazırlanmalıdır.

180 güne kadar olan başvurularda yasal olarak İngiltere vizesi sonuçlanma süresi 21 iş günüdür. Kısa süreli yerleşim gerektirmeyen vize başvuruları diğer başvurulara göre daha kısa bir süre içinde sonuçlanabiliyor. Konaklama süresi 180 günü aşıyor ise sonuçlanma süresi değişebilir. Süre başvurulan vize tipi, kişinin sunduğu evraklar bunun yanında kişinin sunmuş olduğu dosya inceleme işlemi sırasında karşılaşılan sorunlar da sürenin azalması ya da artmasına neden olabilir.

Uzun süreli İngiltere vize başvuruları 12 haftada sonuçlanıyor. Bu süre bazı durumlarda 24 haftaya da çıkabilir. Vize başvurularının hızlı bir şekilde sonuçlanmasını istiyor iseniz ek hizmetlerden faydalanabilirsiniz. Ancak ek hizmetler ek ücretler anlamına gelir. Bu hizmetler arasında Priority Vize Servisi, Super Priprtiy Vize Servisi gibi seçenekler yer alıyor. Vize başvurularında önemli evraklardan biri de vize talep dilekçesidir.

İngiltere seyahatinin gerekçeleri detaylı bir şekilde anlatılmalıdır. Dilekçe hazırlanırken resmi bir dil kullanılmalı ve başvuru sahibine, seyahatine özel olarak amacına uygun bir şekilde hazırlanmalıdır.

İngiltere İstanbul Başkonsolosluğu Vize Ücretleri

Vize kategorilerine göre servis bedelleri ve harç ücretleri değişir. Başvuru sahibi vize işlemlerini konsolosluk tarafından atanan resmi başvuru merkezi aracılığı ile yapar. Başvuru için gerekli işlemler online olarak yürütülür. Başvuru sahibi amacına uygun vize tipi için harç bedeli öder. Bu kısımda anlaşmalı bankalar olmasa da online olarak kredi kartı kullanarak ödeme işlemleri sağlanabilir. Eğer başvuru talebiniz olumsuz bir şekilde sonuçlanır ise ücret iadesi yapılmıyor.

Başvuru dosyasının değerlendirmesi ve bu konuda verilecek kararlar tamamen konsolosluk inisiyatifindedir. Vize ücretleri vize başvuru sürelerine göre değişir. Artan süreler vize ücretlerinin de artmasına neden olur. Kıs süreli vizeler için 129 dolar talep edilirken 2 yıla kadar geçerli vizeler için 485 dolar ve 5 yıl geçerli vizelerde harç bedeli 881 dolara kadar çıkabiliyor.

Çalışma vizeleri, iş ziyareti vizeleri, özel ziyaretçiler gibi durumlarda vize harç bedelleri değişiklik gösterecektir. Vize harç bedeli ödenmeden vize başvuruları yapılmaz. Randevu tarihi verilmez. Vize İşlemlerinizin sorunsuz bir şekilde ilerlemesi için ödemelerinizi zamanında yapmanız çok önemlidir.