ingiltere aile ziyaret vizesi

İngiltere Aile Ziyaret Vizesi

Aile ziyaretine ilişkin vize işlemleri, kısa süreli kategorisindedir. Anne, baba ve kardeş ziyareti imkanı sunan bu vizenin süresi uzatılabilir. Geçerli mazeretin bulunması durumunda süre mazereti uzatılabilmektedir. 1, 2, 5 ve 10 yıllık uzun süre vize başvurusu yapılabilir. Ancak sınır altı aydır.

Altı ay sonunda çıkış yapılması zorunludur. Umuma mahsus, hizmet ve hususi pasaport sahipleri, aile ziyareti vizesi için İngiltere Başkonsolosluğu’na başvurması gerekmektedir. Başvuru işlemleri yetkili bürolarda gerçekleşmektedir. Konsolosluk başvuru işlemlerini kabul etmemektedir.

Başvuru esnasında bütün belgelerin İngilizceye çevrilmiş olması gerekir. İngilizce dışında dillerle hazırlanan başvurular kabul edilmemektedir. İngiltere’de anne, baba ve oğul gibi birinci dereceden yakın olanlar bu vizeye başvurabilir.

Seyahat süresince karşılanacak masrafın banka hesabında bulunması gerekiyor. Banka hesabını gösterir dekont, başvuru esnasında belgelerle birlikte sunulmalıdır. Tercüme işlemleri yetkili kimseler tarafından yapılmalıdır. Bu kişilerin tercüme nüshasının altında imza ve mührü bulunmalıdır. Başvuru belgelerinin asılları ve fotokopileri bulunmalıdır. Belgelerin fotokopileri bulunmadığı zaman asıllar iade edilmeyebilir. Bu nedenle fotokopiler ihmal edilmemelidir.

İngiltere Aile Ziyareti Vize İşlemleri

İngiltere’de bulunan UK Border Agency (İngiltere Hudut Muhafaza Dairesi) vize başvurusunu incelemektedir. Başvuru İngilizce olmalıdır. Tercüme belgelerinde tercümanın tasdiki bulunmalıdır. İletişim bilgileri de unutulmamalıdır.

İngiltere Aile Ziyareti Nasıl Alınır?

Aile ziyareti almak için başvuran kişilerin birinci dereceden aile ferdi olması gerekir. Anne, baba ve oğul kategorisinde vize alınabilmektedir. İstenen bilgilerin tam olması, belgelerin İngilizce olması ve kişilerin şartlara uyması, ziyaretin alımını daha kolay hale getirecektir. Pasaport, bankada ziyaret giderini karşılayacak para, İngiltere’de istekte bulunan kişinin yeterlilik özelliği, başvurunun temelini oluşturmaktadır.

Yurt dışı yasağı olan kişiler, terörle yargılananlar ve benzeri özel durumu olanlar için prosedür değişmektedir. İngiltere’nin bu konudaki hassasiyetleri başvuruda değerlendirilmektedir. Belgelerin tercümesiz olması, başvuran kişinin daha önce kaçak ikamet etmesi ve belgelerin eksik olması, başvurunun reddedilmesine neden olacaktır.

İngiltere Aile Ziyareti Gerekli Evraklar

1- Pasaport

En az iki sayfa vize için boş sayfa bulunması gerekir. Pasaport İşlemleri İl Emniyet Müdürlüğünde gerçekleşmektedir.

2-Davetiye

İngiltere’deki aile davetiye mektubu göndermesi gerekir. Bu belgede, seyahat süresi, davet eden kişinin kimlik bilgileri, iletişim bilgileri, seyahatin sponsoru, seyahat nedeni, kalınacak adres, aile bireyleri hakkında detaylı bilgi, doğum tarihleri ve dönüş tarihi gibi bilgiler bulunmalıdır.

3-Banka Dekontu

Son altı aylık hesap çizelgesini gösterir banka hesap bilgilerini gösterir belge gereklidir. EURO/GBP ve USD olarak hesapta para bulundurulmalıdır.

4- Maaş Bordrosu

Üç aylık maaş bordrosu, maaşlı çalışanlar için zorunlu bir belgedir. Yetkili kurumdan bu belge alınmalıdır.

5- İşveren Yazısı

İşveren Yazısı da bordro ile birlikte alınmalıdır. Çalışan kişinin işe başlama süresi, maaşının miktarı, iş yerindeki mevkisi, şirketin adresi, iletişim bilgileri, bu bilgileri vermeye yetkili kişilerin isim ve kaşeleri, belgede bulunmalıdır.

6- İngiltere’deki Ailenin Gelir Düzeyi

İngiltere’den başvuru yapacak kişinin bilgileri de eklenmelidir. Gelir düzeyi, adresi, birinci derecede aile olduğunu gösteren belge, elektrik faturası, su faturası veya doğal gaz faturası gibi fatura örneği, mal varlığını gösteren belge, oturum belgesi ve bankadaki gelir düzeyini gösteren belgeler, başvuru esnasında unutulmamalıdır.

7- Mesleki Dokümanlar

Antetli kağıda yazılmış İngilizce iş veren yazısı( iş pozisyonu, maaş, izin tarihi, işe başlama tarihi, işe devam taahhüdü, SGK İşe Giriş Bildirgesi ve SGK ile ilgili Hizmet Dökümü)

8- İşveren Bilgi Dokümanı

Başvuran kişi iş veren ise, ticaret sicil kaydı ve iş yeri faaliyet raporu gereklidir. Faaliyet
Emekliler için üç aylık maaş bilgisi ve emeklilik kartı fotokopisi yeterlidir.

9- Diğer Meslek Grupları İçin Gerekli Dokümanlar

Doktor, Avukat ve benzeri mesleklerde hizmet veren kişiler, ilgili kurumlardan mesleki bilgileri almalıdır. Eğitim sektöründe hizmet verenler, Milli Eğitim Müdürlüklerinden İlgili belgeleri tahsis etmelidir.

10- Öğrenciler ve 18 Yaş Altında Olanlar

Antetli kağıda Öğrenci izin belgesi, 18 yaşından küçükler için doğum sertifikası ve tam vukuatlı nüfus kayıt örneği gereklidir. Nüfus kayıt örneğinde adres ve aile bilgileri içermelidir. 18 yaşından küçükler için muvafakatname (veliden izin belgesi) belgesi gereklidir. Nüfus cüzdanı ve pasaport fotokopileri gereklidir. Pasaport kimlik bilgileri ve imza bölümünün bulunduğu sayfaların fotokopileri çekilmelidir.

Diğer Gerekli Belgeler

1- Yabancı uyruklular için T.C oturma izin belgesi (6 ay oturma izinli).
2-Araç ruhsatı, tapu, kira geliri, ehliyet ve kredi kartı ekstreleri,
3- İngilizce askerlik durum belgesi,
4- Gidiş ve Dönüş Uçak bileti rezervasyonu
5- Otel rezervasyonu
6- İngiltere aile ziyaretini anlatan detaylı bilgi,
7- Sabıka kaydı,
8- Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği (adres bilgisi ve aile bilgisi içermelidir(.
9- Evlilik cüzdanı,
10- ailece çekilmiş fotoğraflar.

İngiltere Başkonsolosluğu resmi sitesinden Register Account bölümünden online başvuru yapılması gerekmektedir.

İngiltere Aile Ziyareti Vize Ücretleri

1- 6 aylık başvuru işlemlerinde talep edilen ücret 129 USD’dir.
2- 2 yıllık başvuru işlemlerinde talep edilen ücret 485 USD’dir.
3- 5 yıllık başvuru için 881 USD ücret talep edilmektedir.
4- 10 yıllık başvuru için 1105 USD ödenmektedir.
5- Vizenin kargo ile gönderilmesi 20 £,
6- Rahat ve konforlu vize başvurusu 91 £,
7- Randevuyu kaçıranlar için veya randevusuz başvuru yapmak isteyenler için 81 £,
8- 24 saatte vize başvurusunu öğrenmek isteyenler 956 £,
9- 3-5 günde vize teslimatı için 212 £,
ücret talep edilmektedir. Ayrıca vize reddi durumunda ücret iade edilmemektedir.